تبلیغات

ابزار رایگان وبلاگ

آزمایشگاه تخصصی پاتولوژی و تشخیص طبی دكتر آیت اللهی - گزش حشرات

اسلایدر

گزش حشرات

گزش یا نیش حشرات از پشه ها، مایت های رختخواب، مورچه ها، عنکبوت ها، زنبورها، عقرب ها و سایر حشرات و بند پایان منجر به واکنش های پوستی وسایر علائم می شود. گزیدگی ها در نواحی گرم و مرطوب و در فصول بهار و تابستان بیشتر اتفاق می افتد.

 

گزیدگی حشرات چه علائمی ایجاد میکند؟

واكنش پوست به گزش حشرات به صورت برجستگی قرمز در پوست ظاهر می شود كه معمولا" در عرض چند دقیقه پس از گزش یا نیش ایجاد می شود، اما بعضی مواقع هم شش تا دوازده ساعت طول می كشد تا ظاهر شوند. علائمی مانند خارش و سوزش نیز در بعضی موارد وجود دارد. بعضی از افراد دچار تهوع یا استفراغ،‌سردرد، تب، سرگیجه، احساس سبكی در سر و تشنج می شوند. واكنش های آلرژیك مثل خارش چشم ها، برافروخته شدن صورت، سرفه خشك، خس خس سینه و احساس خفگی در گلو و سینه در موارد شدید ایجاد می شود.

 

چگونه از گزیدگی حشرات پیشگیری کنیم؟

جهت پیشگیری از گزش حشرات محل سعی نمائید با دوری از محل زندگی و تجمع حشرات از گزش آنها در امان بمانید و از استراحت در مكان سرباز حتی الامكان خودداری كنید. اگر نمی توانید جلوی مواجهه با حشرات را بگیرید، روی بدن خود مواد دور كننده حشرات بمالید و لباس مناسب برای محافظت از گزش یا نیش حشرات بپوشید.

 

گزیدگی حشرات چه عوارضی ممکن است داشته باشد؟

اکثر علائم ناشی از گزیدگی در عرض دو تا سه روز اول ناپدید می شوند. اما خاراندن ضایعات ممکن است بهبود علائم را تا چند هفته به تاخیر اندازد. عفونت باکتریایی ثانویه در محل گزیدگی یا نیش ممکن است باعث تورم گره های لنفاوی در گردن، زیر بغل، کشاله ران یا آرنج شود. شوک آلرژیک ناشی از گزیدگی که ممکن است جان بیمار را به خطر اندازد در افرادی که بسیار حساس هستند رخ می دهد.

 

درصورت ایجاد گزیدگی چه قداماتی باید انجام داد؟

در صورت گزیدگی كه موجب ناراحتی و درد شود باید ناحیه ناشی از گزیدگی را پاك كنید و روی آن كیسه یخ بگذارید. ناحیه گزیده شده را بلند کنید و به آن استراحت بدهید. برای كاهش خارش و تسریع بهبودی از كمپرس آب سرد و از آنتی هیستامین های خوراكی در موارد خفیف می توان استفاده كرد. کمپرس آب گرم معمولا برای درد یا التهاب بهتر است. از تركیبات موضعی استروییدی هم می توان برای كم كردن التهاب طبق نظر پزشك استفاده نمود.

 

در صورت وجود علائم زیر باید به پزشک مراجعه کرد:

1. سابقه حساسیت و بروز علائم شدید مانند تنگی نفس و تپش قلب.

2. بالا رفتن درجه حرارت بدن بیش از 3/38،

3. عدم بهبودی علائم بعد از دو تا سه روز.

4. اگر ناحیه گزیده شده قرمز، متورم، گرم و به لمس حساس شودکه نشان دهنده عفونت است.

 

تهیه و تنظیم:

آزمایشگاه تخصصی پاتولوژی و تخصیص طبی دكتر آیت اللهی

 

 
طبقه بندی: توصیه های بهداشتی،
برچسب ها: گزش حشرات، جلوگیری گزش حشرات، علایم گزش حشرات، آزمایشگاه تخصصی پاتولوژی و تخصیص طبی دكتر آیت اللهی، آزمایشگاه،

تاریخ : جمعه 17 آبان 1392 | 11:51 ق.ظ | نویسنده : مصطفی باقدر رودی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.